NEDEN PORTAGE GELİŞİM ÖLÇEĞİNİ HER ÇOCUĞA UYGULUYORUZ?

Image

 Portage, 0-6 yaş çocuklarının gelişimini değerlendiren Bebek Uyarımı, Sosyal, Dil, Özbakım, Bilişsel ve Fiziksel gelişim bölümlerinden oluşan bir gelişim ölçeği olmanın yanı sıra aynı zamanda bir hizmet modelidir. Dünyanın bir çok ülkesindeki Milli Eğitim Bakanlıklarınca, eğitim sistemlerine dahil edilmiş ve 90 dan fazla ülkede aktif olarak kullanılmaktadır. Çocuğun, doğumdan ilkokula başladığı güne kadar düzenli olarak gelişiminin eğitimciler tarafından gözlemlenebilmesi ve desteklenmesi Portage’ın esas amacıdır. Bu yüzden hizmet modelinin temelini; çocuk, anne-baba, eğitimci ve uzman oluşturur. Ölçeğin tamamlanması için çocuğun gelişim seviyesine göre bireysel çalışmalar yapılır ve 6 yaşını doldurana kadar çalışmalara ve gözlemlere devam edilir. Ölçek tamamen çocuğun yapabildiklerine önem verir ve aşama aşama kazanılacak beceriler üzerinde çalışılır. Böylelikle Portage’la çocuğun kapsamlı olarak tüm gelişim alanlarına değinilmekle beraber mevcut becerilerin ve gelişimlerin kaydedilebileceği bir alt yapı hazırlanır. Çocuğun farklı alanlardaki gelişimine desteklemeye yönelik, aileye ve öğretmenlere öneriler sunar. Bu noktada zaman zaman aileye de, ev ödevleri verilebilir. Çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve dil alanında gelişimini en üst sevide tamamlayabilmesi için çocuğun gelişimini adım adım takip ederken her hangi bir aksama durumunda hemen müdahale önerileri getirir. Çocuğunu adım adım takip etmek isteyen ebeveyn ve eğitimcilere de, çocuğun detaylı olarak her alanda takip edilebilmesi için fırsat sağlar. Bizde bu amaçla öğrencilerimizin gelişimini yakından takip edebilmek için Portage gelişim Programını kullanıyoruz. Anaokulunda yaptığımız yakın gözlem sonuçlarını ve çocuklardan edindiğimiz bilgileri velilerimizle işbirliği içerisinde aktarıyoruz. Böylece çocuğumuzun fiziksel, bilişsel, dilsel ve sosyal alanda en üst sevide kendini gerçekleştirmelerine yönelik adımları temelden yavaş yavaş atıyoruz.

İSTEĞE BAĞLI AİLE İŞBİRLİĞİNDE UYGULADIĞIMIZ TESTLER

AGTE ANKARA GELİŞİM TARAMA ENVANTERİ : 0-6 yaş çocukların gelişimini değerlendiren, gelişimin normal mi yoksa yaşıtlarına göre geri mi olduğuna cevap verebilen bir gelişim testidir.

PEABODY RESİM KELİME ESLESTİRME TESTİ : 2-11 yas arası çocukların alıcı dil yaşının tespit edilebildiği, konuşma bozukluğu ve sözel ifadeye ışık tutan, resim kelime eşleştirme testidir.

GESSEL GELİSİM FİGURLERİ TESTİ : 2- 6 yaş arası çocukların görsel motor ve algi gelişiminin değerlendirildiği bir gelişim testidir.

METROPOLITAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ : 5 yaş 6 ay ile 6 yaş 0 ay arasındaki çocuklara uygulanabilen, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını ölçen bir okul olgunluk testidir. 

FROSTIG GELİŞİMSEL-GÖRSEL ALGI TESTİ : Çocukların görsel algılarını değerlendirmeye yardımcı olan bir algı testidir. 5 yas 6 ay ile 6 yas 0 ay arasındaki çocuklar basta olmak üzere uygulanabilen, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını da ölçen bir okul olgunluk testidir.